Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
Képviselői és alpolgármesteri tisztségét is elveszítheti.
Méltatlanság megállapítása ügyében folyik eljárás az érdi önkormányzat Jogi és Közbiztonsági bizottsága előtt Tetlák Örs ellen – olvasható az Indexen. Az LMP elnökségi tagjával szemben egyik képviselőtársa kezdeményezett vizsgálatot, január 21-én tárgyalta az indítványt először a bizottság.
Asztalos Éva bizottsági elnök az Indexnek felidézte, hogy Tetlák több cége ellen is kényszertörlést rendelt el a cégbíróság még 2017-ben és 2018-ban, eltiltva őt a cégvezetéstől. A gyanú szerint a szóban forgó cégek 2,5 millió forintos köztartozást halmoztak fel, ezeket pedig a mai napig nem rendezték. (Az önkormányzati törvény kimondja, hogy akinek a gazdasági társaságokról szóló törvény alapján, cége felszámolása során ki nem elégített követelésekért a bíróság jogerősen megállapította a felelősségét, és ő nem állt ezekért helyt, méltatlanná válik.) A bizottság most azt vizsgálja, hogy Tetlák Örs alpolgármester cégügyeit illetően valóban megvalósul-e ez a tényállás.
A méltatlanság megállapítása esetén az összeférhetetlenségre vonatkozó eljárási szabályokat kell alkalmazni, azaz
Az egésznek sajátos politikai ízt kölcsönöz ugyanakkor, hogy az eljárást vezető bizottság elnökét, Asztalos Évát a városvezető baloldali frakció kizárta soraiból egy másik ügyben hozott bizottsági döntése miatt. Tetlákék szerint asztalos közreműködött a jobboldali többségűvé vált bizottságban abban, hogy Bács István fideszes képviselő 71,5 millió forintos vagyonelemét eltitkolhassa.
– fogalmazott az Indexnek Tetlák Örs, aki megerősítette, hogy Bács István kezdeményezte ellene az eljárást. Azt ugyan nem tagadta, hogy kényszertörölték a projektcégét és ezért eltiltották a másik cége vezetésétől is, ám szerinte nem ez az ügy, hanem az Átlátszó által feltárt eset, amely szerint nem látszik Bács István vagyonnyilatkozatában, hogy mi volt a 71,5 milliós tagi kölcsön nyújtásának a fedezete. Úgy látja, Bács vagyonnyilatkozata valótlan adatot tartalmazott. Tetlák ezt akarta kivizsgáltatni, de végül az ügy az ő méltatlanságának kivizsgálásába torkollott.
Az eset érdekes mellékszála, hogy még az előválasztási kampányban,
Pest megye 1-es számú választókerületben LMP-s jelöltként induló Tetlák aláírta azt a feddhetetlenségi nyilatkozatot, amely szerint nincs 30 napnál régebbi köztartozása.
Ez magánszemélyként igaz is, ugyanakkor Asztalos Éva arra hívta fel a figyelmet, hogy a köztartozásmentes adózói adatbázisba magánszemélyként és cég ügyvezetőjeként is be lehet jelentkezni, ez pedig egy olyan joghézag, ami hagy némi mozgásteret. Megemlítette, hogy volt olyan jelölt, aki a cége adószámával regisztrált. Tetlák Örs szerint azonban a választási helyzet kézenfekvő, ő magánszemélyként indult a megmérettetésen. Bár végül a képviselőjelölti mandátumot Csőzik László polgármester felesége, Bősz Anett szerezte meg, az LMP-s politikus számára is emlékezetes maradt a 2021-es előválasztási kampány. Azzal összefüggésben ugyanis egy másik eljárást is kezdeményezett vele szemben a jobboldal.
Tavaly az LMP aktivistái Érden a járdára festékszóróval felfújták Tetlák Örs nevét. Bár azóta a párt már eltávolította, a Jogi és Közbiztonsági bizottság most azt is vizsgálja, a politikus azzal, hogy „rongálta” a város vagyonát összeférhetetlenné vált-e képviselői és alpolgármesteri megbízatására.
Hozzátesszük: Tetlárral kapcsolatban a végső döntést a város képviselő-testülete hozza meg, amely a jogi bizottság álláspontjával ellentétesen is határozhat.
Fotó: Facebook